EUR/USD, 1.2100 psikolojik seviyesi üzerinde güçlü kazançlarına tutundu

FXStreet - EUR/USD paritesi, 3-yıllık zirvelerine doğru önceki güçlü kazançlarının bir kısmını sildi fakat hala başını 1.2100 (psikolojik seviyesi üzerinde tutmayı başardı. Parite, 1.2100 ortaları yakınlarında gün içi zirvesine dokundu fakat ABD Dolarına minör bir itici güç sağlayan, beklentilerden hafif iyi gelen ABD çekirdek TÜFE verilerinin yayınlanmasının ardından 35-40 pip geri çekildi.

Çekirdek enflasyon rakamlarına piyasa reaksiyonuna bakıldığında, 2-yıllık ABD Tahvil faizleri, Eylül 2008’den beri ilk defa %2 seviyesine dokundu, yatırımcıların Fed’in Mart ayında faizleri arttırmaya yönelik bir hareket yapabileceğine ikna olduğuna açıkça işaret ediyor.

Bu arada, dünkü sıkılaşmacı AMB para politikası toplantı tutanakları ardından son Alman politik gelişmeleri, Euro’yu desteklemeye devam etti ve derin düzeltme gerilemelerini sınırlandırdı.

Buna ek olarak, yumuşak ABD manşet TÜFE verileri ve aylık perakende satışlar verileri de USD çevresindeki süregelen aşağı yönlü güçlü hissiyatı azaltamadı.

Önemli ABD makro verilerinin yoldan çekilmesiyle, haftanın son iş gününde ek kar satışları üzerine yukarı yönlü hareketin devamı, olası görünüyor.

EUR/USD paritesi, an itibariyle %0.90 kazanç ile 1.2140 seviyesinde işlem görüyor.

EUR/USD için önemli teknik seviyeler

1.2165 ve 1.2200 (psikolojik seviye) seviyeleri direnç, 1.2100 (psikolojik seviye) ve 1.2070-65 bölgesi seviyeleri parite için destek oluşturabilir.