GBP/USD, 1.35 psikolojik seviyesinin altında taze seans dip seviyelerine dokundu

FXStreet -

   •  Yenilenen USD alım ilgisi, yüksek seviyelerde satışlar teşvik etti.

   •  ABD Tahvil faizlerindeki mütevazı bir geri izleme, aşağı yönlü keskin hareketlerin sınırlandırılmasına yardımcı olabilir.

   •  Aşağı yönlü kırılımın teyid edilmesi için 1.3450 seviyesinin aşılması gerekiyor.


GBP/USD paritesi, 1.3528 gün içi zirve seviyesinden aşağı yönlü geri izleme hareketini sürdürerek, 1.3480-85 bandı civarında seans dip seviyeleri yakınlarına yerleşti. ABD Doları alım ilgisi, kısa bir duraksamanın ardından Avrupa seansının erken saatlerinden beri tempo arttırmış görünürken, parite çevresinde taze satışlar teşvik eden faktörlerden biri oldu.

Bu arada, yatırımcılar Perşembe gününde gelen son Brexit manşetlerini sindirmiş görünüyorlar. ABD Doları fiyat hareketi, paritenin haftanın son işlem günündeki momentumunun özel yönlendiricisi oldu.

Ancak gerilemenin devamı, anlamlı bir USD yükselişini sınırlandırabilecek olan ABD Tahvil faizleri çevresinde görülen mütevazı bir geri izleme hareketi ile sınırlı kalmaya devam edebilir.

Bunun yanında, paritenin son iki haftadaki yatay fiyat hareketi de, kararsız yönsel bir görünüme işaret ediyor görünüyor. Dolayısıyla yatırımcılar, paritenin yakın dönem yörüngesi için pozisyonlanmadan önce kararlı bir kırılım için bekleyebilirler.

Majör piyasa hareketi yaratacak herhangi bir ekonomik veri eksikliğinde, Kuzey Amerika seansının erken saatlerindeki FOMC’den Lael Brainard’ın konuşmasından ipuçları alabilirler.

GBP/USD paritesi, an itibariyle %0.24 kayıpla 1.3484 seviyesinde işlem görüyor.

GBP/USD için önemli teknik seviyeler

Destekler 1.3400-ortalarında bulunurken, 1.3520-25 bölgesi, 1.3555-60 (200-DMA) ve 1.3600-10 bölgesi seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.