EUR/USD beklentileri: dip seviyelerinde tutunuyor, aşağı yönlü - FXStreet

FXStreet - FXStreet Kıdemli Analisti Valeria Bednarik, EUR/USD paritesiyle ilgili gün içi beklentilerini paylaşıyor:

• Haftasonu öncesinde kar satışları bir yükseliş tetikleyebilir, fakat aşağı yönlü trend devam ediyor.
• ABD makroekonomik takvimi, botu sallaması beklenmeyen birkaç Fed konuşmacısını sunuyor.


Majör pariteler sınırlı işlem arasında sıkışmış kalmaya devam ederken, USD önceki seviyelerinin çok da altında değilken, EUR/USD paritesi 1.1800 bölgesinde sıkıştı ve bu seviye civarında ileri ve geri hareket ediyor. Euro, az da olsa ilgili oan yerel verilere tapki vermedi. Almanya toptan satışlar fiyat endeksi Nisan ayında %0.2 ilerleme beklenti karşısında %0.5 yükseldi ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de aylık bazda %0.5 ve yıllık bazda %2.0 ilerleyerek beklentileri aştı. Ayrıca Euro Bölgesi ticaret dengesi, Mart ayında 21.2 milyar Euro fazla kaydetti ve önceki seviyesi ve beklentilerinden hafif iyi geldi, gerçi cari denge, 32.0 milyar Euro beklentilerini karşılayamadı. Amerikan seansı, ABD’den beklenen bir veri olmamasıyla, botu sallama şansı az olan birkaç Fed konuşmacısı dışında tamamen Kanada verilerinden ibaret.

ABD Tahvil faizleri birkaç-yıllık zirveleri yakınlarında stabilize olurken, piyasalar bir katalizör için bekliyorlar. Özellikle de EUR/USD paritesinin yıllık dip seviyesinin neredeyse 40-pip uzakta ve üst üste beşinci haftasında aşağı yönlü olduğu göz önüne alınırsa. Cuma günleri alışılagelindiği üzere, kar satışları USD’yi aşağılara itebilir.

Teknik olarak 4 saatlik tablo, 20 SMA’nın 1.1821 seviyesinde dinamik bir direnç olarak davranarak yukarı yönlü hareketleri sınırlandırdığını gösteriyor. Momentum indikatörü orta-çizgisinden gerilerken, RSI indikatörü de 38 civarında gerilemesine devam ediyor, iki indikatör de güçten yoksun fakat aşağı yönlü eğilimli.

EUR/USD için önemli teknik seviyeler

Destekler, 1.1763 ve 1.1710 seviyelerinde bulunurken, 1.1850 ve 1.1880 seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.