FXStreet - Meksika Merkez Bankası (Banxico), beklendiği gibi, faiz oranlarını %7.00 seviyesinde sabit tuttu. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından beri ilk defa merkez bankası faiz arttırımına gitmedi. Hareket, Aralık 2015’te faizlerin %3.00 seviyesinden %3.25 seviyesine faiz arttırımı ile başlayan sıkılaşma döngüsünün sona erdiği olarak görülebilir.

Meksika peso’sunun stabilizasyonu, büyüme potansiyelin altında olması ve enflasyonun kısa dönemde zirve yapabileceği beklentileri, faiz arttırımlarının sonu için kapıları açtı. Enflasyonun gerilemeye başlaması durumunda, analistler faiz düşürme olasılıklarını değerlendirecekler.

Dün enflasyon verisi, yıllık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’nin Temmuz ayında %6.44 ile Aralık 2008’den beri en yüksek seviyesine yükseldi, Banxico’nun %3 hedefinin oldukça uzağında. Endeks, Temmuz ayında %0.29 beklentisi üzerinde %0.38 seviyesine yükseldi.

Bugünkü bildiride, Meksika merkez bankası, faizlerde değişikliğe gidilmemesi kararının oybirliği ile alındığını açıkladı. Enflasyonu etkileyen tüm faktörleri yakından izlediklerini ve ABD ile politika farklılıklarını değerlendireceklerini söyledi.

**FXStreet Haber merkezi, FXStreet **