FXStreet - USD/CHF paritesi, Kuzey Amerika seansının erken saatlerinde hayal kırıklığı yaratan ABD tüketici enflasyonu verilerinin ABD satışları tetiklemesi ile 0.9584 seviyesinde 2-haftalık dip seviyesine geriledi. Ancak parite, rotasını kolayca tersine çevirdi ve günlük kayıplarını geri alarak gün için pozitife döndü. USD/CHF paritesi, an itibariyle %0.03 kazanç ile 0.9628 seviyesinde işlem görüyor.

Paritenin son keskin dalgalanması, USD hareketinin bir ürünü gibi görünüyor. ABD Dolar Endeksi, 93 psikolojik seviyesinin altına gerilemesinin ardından refleksif gerilemesinin büyük çoğunluğunu hızlıca toparladı. ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Temmuz ayında aylık bazda %0.1 seviyesinde gelmesiyle beklentileri karşılayamadı, USD üzerindeki negatif etkisi hızlıca kayboldu. Fed, çekirdek Kişisel Harcama Beklentisi Fiyat Endeksini, TÜFE’den ziyade birincil enflasyon ölçütü olarak kullandığı için, piyasanın bugünkü veriye etkisi sınırlı oldu.

Diğer yandan, güvenli liman talebi, CHF’nin rakipleri karşısında kuvvet kazanmasına yardımcı oldu, ancak yatırımcıların dikkatini yakalayan ABD ve Kuzey Kore arasındaki jeopolitik tansiyon üzerine yeni manşetlerin gelmemesiyle Cuma günü biraz zayıfladı görünüyor.

Bu arada Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, bir sonraki faiz arttırımı üzerine karar vermeden önce enflasyon hedefine doğru ilerlenildiği üzerine daha fazla kanıt görmek istediğini yineledi.

USD/CHF için önemli teknik seviyeler

0.9620 (20-DMA), 0.9490 (27 Temmuz dip) ve 0.9400 (psikolojik seviye) seviyeleri destek, 0.9675 (10 Ağustos zirve), 0.9735 (9 Ağustos zirve) ve 0.9800 (psikolojik seviye) seviyeleri parite için direnç oluşturabilir.

**FXStreet Haber merkezi, FXStreet **