FXStreet Kıdemli Analisti Valeria Bednarik, EUR/USD paritesiyle ilgili 2018 beklentilerini paylaşıyor:


Birkaç istisna dışında USD/JPY paritesi için sıkıcı bir yıl oldu, yılı yatay geçirdi. Fakat perspektiften bakıldığında, son 12 ay boyunca fiyat hareketi çok şey söylüyor. Parite, Ocak ayında 118.60 seviyesindeki yıllık zirvesinden gerileyerek ilk ayı 112.07'de kapattı ve şimdi de yılı bu seviyenin 150 pip üzerinde sonlandırdı. Yıllık dip seviyesini, Eylül ayında 107.31 seviyesinde belirledi. İnatla düşük enflasyon ile değişiklik yapmayan bir Japonya Merkez Bankası, doların talebini teşvik edemeyen öngörülebilir bir Fed ile birleşti.

Çerçevesini, Eylül 2016'daki getiri eğrisini kontrol etmek için değiştirmeye başladıktan sonra, Japonya Merkez Bankası, üzerine çok az şey yaptı. Merkez bankası, getiri eğrisinin kontrolüne odaklandığı için, 10 yıllık devlet tahvil verimini sıfıra yakın tutarak, gösterge faiz oranını eksi %0,1 olarak korudu; sessiz bir bildiri, politika yapıcıların çok da fazla birşey yapamayacağını gösteriyor. için. Bu arada, merkez bankası tahvil alımlarına devam ediyor.

Ekonominin gerçekten 2017 yılının üçüncü çeyreğinde GSYİH %2,5 oranında büyümesi ve şu an 20 yıldan uzun süredir en geniş genişleme serisine girmesiyle Abenomikler sadece kısmen çalıştı. Ancak enflasyon, %2'lik hedeflerinin oldukça altında kalmaya devam ediyor. Japonya'daki tüketici fiyatları, önceki iki ayda, Mart ayından bu yana en düşük seviyesi olan %0,7 seviyesinde piyasa beklentilerini karşılamasının ardından, 2017 yılının Ekim ayında yıllık bazda %0,2 yükseldi. Çekirdek TÜFE, söz konusu ayda %0.8 arttı. Japonya'nın bu günlerde yüzleştiği ana mesele, zayıf bir ücretler büyümesi. Ekonomik büyümenin neden yüksek enflasyona dönüşmemesinin ana nedeni bu. Aynı çeyrekte, özel tüketim %0,5 oranında geriledi, endişe verici bir işaret ancak gerçek ücretlerin %0.2'lik bir kazancın elde edildiği Ekim ayından beri ilk kez artmasıyla sürpriz değil.

Söylendiği gibi, Japonya Merkez Bankası manevra yapmak için az yer buluyor ve şu anki para politikası duruşundaki bir değişiklik şu an için görüş alanında değil. Bununla birlikte, Kuroda & Co. şanslı olabilir ve nihayet enflasyonun aşırı derecede geniş para politikası yüzünden değil, küresel ekonomik iyileşme nedeniyle arttığını görebilir. Ayrıca, ABD ekonomisinin büyük rakiplerini büyüme bağlamında geride bırakabilmesi pek olası görünmüyor. Aslında, politik sıkıntıların müdahalelerinin devam etmesi nedeniyle geride kalacağı daha muhtemel görünüyor. Bir sonraki Fed başkanı Jerome Powell, bu denklemdeki tek bilinmeyen faktör, ancak şu anki ortamda Powell çok şey vaat edebilir ancak piyasanın alacağı şey görülmedi.

Japon yeni, önümüzdeki yıl dolar karşısında değer kazanmak için her zamankinden daha fazla şansa sahip.


USD/JPY Teknik Görünüm:

USD/JPY weekly

USD/JPY paritesi çevresinde, bu teknik açıklamanın başında eklenmeye değer özel bir durum var: parite, Mart sonuna kadar gerçekleşecek olan mali yılın sonundan önce her yılın ilk çeyreğinde gerileme eğiliminde. Bunun nedeni, çoğunlukla, Yen'in şirketler tarafından yurtdışında kazanmış oldukları kazançlarını, kitaplarını kapatmadan önce ülkesine geri gönderilmesidir. Son birkaç yıldır kademeli olarak azalmasına rağmen, Şubat ayından başlayarak hala büyük bir piyasa motoru.

Göz önüne alınması gereken bir diğer güçlü faktör, ABD Tahvil faizlerinin davranışları. Japonya'daki durumun ötesinde, parite, özellikle yılın ikinci yarısında tahvil faizlerini takip etti,borsalardaki rekor zirveler belirleyen rallileri görmezden geldi ve risk hissiyatı paritede sınırlı etki yarattı.

2016 yılının sonuna doğru 101.18'den 118.66'ya doğru rallilemesinin ardından, parite geçtiğimiz Ağustos ayında söz konusu rallinin %61.8'lik geri izlemesinde dibe vuran düzeltme hareketine başladı. Kesin olmak gerekirse bu rallinin 114.56 seviyesindeki %23.6 geri izlemesi yıl boyunca önemli bir sınır oldu ve fiyat, bu son seviye yakılarında işlem görürken, yukarı yönlü bir kırılım tetikleyebilecek hiçbir katalizör yok. Yine de parite, yalnızca sözü edilen 118,60 seviyesindeki 2017 zirvesinin üstünde istikrarlı bir yükselişle bir ayı piyasasına girebilir. Diğer yandan aşağı yönlü eğilimi teyit etmek için, anahtar 108.00 bölgesidir ve 105.00 fiyat bölgesine doğru istikrarlı bir gerileme için kapıları açabilir.