FXStreet Analisti Tomas Salles, 2018’de BTC/USD ile ilgili beklentilerini paylaşıyor:


2017, Bitcoin'i fenomen statüsüne kavuşturan, nihai olarak "geek"/teknoloji evreninin münhasırlığını terk edip finansal piyasaya geçtiği ve bir yıldı. 2017, Bitcoin üzerine çok erken aşamalarda bahse girenlerin, ana kripto-para birimine olan cesur güvenlerinin sonunda olağanüstü getirilerle ödüllendirildiği yıl oldu. Yıl başından bu yana, BTC/USD %1900'dan fazla arttı! Evet, bu bir yazım hatası değil.

Bu inanılmaz rakamlar, kaçınılmaz olarak Bitcoin'i balon olarak etiketledi, bazı analistler bunu dünya ekonomisini başka bir küresel krize atabilecek potansiyel yeni Kıyamet olarak bile bahsettiler. Ve büyük bir düzeltme olasılıkların alanı dışına çıkmazken balon zihniyet gerçekten mevcut Bitcoin pazarına bağlı olsa da, BTC küresel finansal sistem için bir risk olmaktan uzak. Ana kripto-para biriminin yeterince piyasa sınırı yok, tamamen bölmeli bir piyasa, borç kaldırılmış ve borç ilişkisi yok. Şu anki durum bu ve tabii ki değişebilir. Aralık 2017'de, Bitcoin'in borç işlemlerinde teminat olarak kullanıldığıyla ilgili manşetler geçmeye başladı.

Bitcoin’in kurumsallaşması

Aralık 2017, ilk iki Bitcoin vadeli işlem piyasasının başlatıldığını gördü. FXStreet, Chicago Mercantile Exchange'den (CME) Bitcoin Future akışını ücretsiz olarak sunuyor. Önümüzdeki aylar boyunca, bu türev piyasaların açılımlarının Bitcoin fiyatına hangi etkilere sahip olduğunu hala göremiyoruz. Asıl olanı kurumsal yatırımcılara erişim sağlamak olabilir. Diğerleri yanında, yatırım fonları, bankalar veya hedge fonları gibi bazı yatırımcıların, Bitcoin spotu olarak tamamen düzenlenmemiş bir piyasada hareket etmeyebilir.

Bunun yanında, Bitcoin vadeli işlemlerinin doğuşu, ana kripto-para biriminde bir satış pazarı geliştirmesine, dolayısıyla yalnızca şimdiye kadar tek bir yöne sahip sermaye akımlarını dengelemesine olanak tanıyacak.

Öte yandan 2017, Japonya, Rusya ya da Norveç'in Bitcoin'i yasal bir ödeme yöntemi olarak kabul ettiği yıl oldu. Avrupa Birliği de buna bakıyor ve yaklaşan G20 toplantısında kripto-para birimlerinin kulanımı üzerine daha fazla düzenleme isteyerek bunu çözüyor olabilir. Hem Almanya hem de Fransa, Bitcoin işlemlerinin şeffaflığının olmaması ve Bitcoin'in dünya ekonomisinin dengesini kaybetmesine neden olma potansiyeli konusunda endişelerini dile getirdiler.

Önde gelen "rezerv kripto-para birimi" olarak Bitcoin

2017, Bitcoin'in uzun vadede hangi rolü üstlenebileceği ile ilgili soruların ortaya çıktığı yıl oldu. BTC'nin mevcut teknik ayarları, düzenli ekonomik işlemleri etkilemek için günlük ve yaygın şekilde kullanılan bir para birimi olarak anlamlı bir rol için yeterince akıcı değil.

Bitcoin teorisinin "rezerv kripto-para birimi" olarak hizmet etmesinin ana nedeni budur, bu yüzden giderek kripto-para birimi pazarını bir güven belirleyici olarak girmenin kapısı olarak artıyor. Bitcoin sadece diğer, daha verimli alt coin'ler için bir çapa olabilir. Bu, Kripto para birimlerinin geleneksel, düz para birimlerinden bağımsız olmasını önemli ölçüde artıracaktır.

2018'de Bitcoin için potansiyel tehditler

Aralık 2017 başında bazı korsanlar, kripto-para birimi platformu olan NiceHash'den yaklaşık 80 milyon dolar değerinde 4700 Bitcoin'i çaldı. Bu, hesaplara erişebilen ve büyük miktarda para alabilen bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen uzun bir benzeri olay listesinin sonuncusu.

Bilgisayar korsanları, kendi dillerini konuşan bir hazine olan Bitcoin'e sahipler, şanslarını değerlendirirsek ele geçirmek için kullanabilecekleri bir hazine. Kaspersky'ye göre, 2018, hesap kapasitesini kaçıran kötü niyetli kod yılı olacak. İzinsiz şekilde milyonlarca bilgisayarı ele geçirerek bunları kripto para kazmak için kullanmak, önümüzdeki yıl duyacağımız bir şey olabilir.

2018 ayrıca Bitcoin'in altyapısına bir meydan okuma da sunuyor. Kripto-para birimi platformlarının trafik zirvelerini ele almadaki zorluğu, siparişlerin tetikleneceği saatler olmasa da saatlerce sürdüğüne tanık olan alıcılar ve satıcılar arasında bir miktar güvensizlik yaymaktadır.

Baş Teknik Yetkilimiz Javier Hertfelder, düşüncelerini paylaşıyor:

“Teknik açıdan, ölçeklenebilirlik ve enerji tüketimi, Bitcoin'in 2018'deki en büyük zorlukları olacaktır.

Bitcoin üzerindeki en büyük belirsizlik, boyutunun bir ağını ele alması beklenen işlem sayısıyla baş edebilmesidir. Şu anda, Bitcoin tarafından izin verilen saniye başına işlem sayısı 7, Visa ortalama 4000 (en fazla 65000) işlem yapabilirken işlem başına ortalama 10 dakika sürüyor. Bitcoin geliştirme topluluğu bu sorunu çözmeye çalışıyor ve sonuç olarak son üç ayda en az 6 çatal üretildi. Çoğu, ölçeklenebilirlik problemini çözmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte, hiçbiri uzun vadeli bir çözüm bulamadı. Bizim bakış açımıza göre, oyun değiştirici olabilecek tek çözüm, temelde Blockchain'in üst kısmına yeni bir katman ekleyen ve bunları, birisi, peering kanalını açmak ve diğeri kapatmak için olmak üzere yalnızca 2'ye indiren "Yıldırım Ağı" (Lightning Network).

Öte yandan, madencilik, bu sorunu çözmeye yönelik olan ölçeklenebilir bir çok çatalda olduğu gibi (Bitcoin Gold), bir ton enerji (ve daha sonra para) gereken inanılmaz derecede zor bir görev. Ancak, sorunun doğası gerçek bir çözüm bulmayı zorlaştırmaktadır. Bizim bakış açımızdan, burada yapay zeka (AI), mükemmel bir ortak olabilir. Örneğin, Deepmind AI (Google), enerji tüketimini neredeyse %40 oranında azaltmıştır.

Sonuç olarak, diğer kripto-para birimlerinin en başlardan beri uzun ömürlü olma sorununu çözmeleriyle, 2018 yılı boyunca Bitcoin'i birçok teknik zorluk bekliyor. Bizim öngörümüz, bir tanesi topluluğun çoğunluğunu çekene kadar birçok çatalın gelecek aylarda yayınlayacağı yönünde.“

Bitcoin çatalları: Yeni kurallardan yeni Kripto para birimleri


Ağustos 2017'de, iyi ama çoğunluk olmayan oranlarda bir grup madenci, Bitcoin'i yöneten Blockchain teknolojisindeki her bir blok için depolama kapasitesini artırmaya karar verdi. Bu blokların boyutu bir megabayt civarındadır, ancak her blok için 8 megabayt'a kadar yükseltme yapmak için bir yükseltme uygulamak istiyorlardı. Topluluğun her iki tarafı arasında bir anlaşma yapılmadı, ancak bu grup vazgeçmedi ve Bitcoin'in Blockchain'i iki bölüme ayrıldı ve Bitcoin Cash'in yaratılmasına neden oldu. Özgün Bitcoin'den diğer Kripto para birimlerini doğuran birçok başka öneri var:

1 Ağustos 2017 - Bitcoin Cash

Bitcoin'den ayrıldı, orijinal 1 MB yerine 8 MB'ye kadar işleme koyuyor

24 Ekim 2017 - Bitcoin Gold

Bitcoin'den ayrıldı, daha merkeziyet ve Madencilik teknolojileri arasında eşitlik istiyor

24 Kasım 2017 - Bitcoin Diamond

Bitcoin'den ayrıldı, bloğun boyutu 8 MB'a kadar yükselir, aynı zamanda şifreleme yoluyla işlem ve güvenlik hızı da artar

Bitcoin, 2018 için Teknik Görünüm

BTC, 1-aylık tahmin

Bu BTC/USD bir aylık analiz için, dengeli bir bilgi ve zaman aralığı genişliği arayan 4 saatlik grafik kullanacağız. Bu grafik, Ekim 2017 başlarında, Bitcoin 5000$ civarında işlem görürken başlıyor.

Bu makale yazılırken, tüm zamanların zirveleri 19811,28$ olarak belirlendi. MACD'de belirgin bir farklılık, satıcı sayısındaki belirgin bir artış ve mevcut fiyat ile hareketli ortalamalar arasındaki büyük mesafe, önümüzdeki haftalarda potansiyel olarak aşağı yönlü bir senaryo ihtimalini oldukça önemli hale getiriyor.

BTC/USD 4 saatlik tablo


BTC/USD

Eğer bu aşağı yönlü senaryo daha da gelişirse, hareketin hedef fiyatları şöyle olabilir:

• İlk aşağı yönlü hedef, 16305$-16300$ (%23.6 Fibonacci geri izlemesi)
• İkinci aşağı yönlü hedef, 15225$-15250$ (100-SMA)
• Üçüncü aşağı yönlü hedef, 14216$-14980$ (%38.2 Fibonacci geri izlemesi)
• Dördüncü aşağı yönlü hedef, 11850$-12000$ (200-SMA)


BTC/USD 4 saatlik tablo yukarı yönlü hedefler


BTCUSD Forecast bullish targets

https://editorial.azureedge.net/miscelaneous/BTC%20Forecast%202018%20%202-636495402826902278.jpeg

Daha az olası olan ancak hala masada olan potansiyel yukarı yönlü senaryo ile, Bitcoin tüm zamanların zirvesine oldukça yakın. Bu da bize birkaç fiyat iöi bırakıyor:

• İlk yukarı yönlü hedef, 20823$ (%161.8 Fibonacci uzatması önceki aşağı yönlü hareket)
• İkinci yukarı yönlü hedef, 25393$ (%261.8 Fibonacci uzatması önceki aşağı yönlü hareket)

BTC İlk çeyrek tahminleri:

Üç aylık tahmini yapmak için günlük tabloyu alıyoruz. Aylık zaman çerçevesi için olası senaryoları geliştirdikten sonra, aynı işlem süresinin bu daha uzun zaman çerçevesi için uygun olup olmadığını kontrol edelim:

BTC/USD günlük tablo


BTC/USD Forecast

En olası senaryo, yılın ilk haftaları boyunca düşen hareketlerden biri; MACD hattının sinyale yakınlaşması için gereken süre. Her ikisi de bir araya geldiğinde, aşağıdaki Bitcoin fiyat hareketini belirlemek için "MACD başarısızlığı" örneğini yakından takip etmeliyiz.

Yönlü Hareket Endeksi güçlü bir yükselme trendi olan bir ADX'i gösteriyor ancak artık azalıyor ve alıcılar ve satıcılar arasında bir bağlanma durumu var, diğerleri için hafif bir kenar. Bu, belirsizlik getiren bir kurulumdur.

Sonuç olarak, 2018 yılının ilk çeyreğinde 2017 yılının son haftalarından itibaren düşüş eğilimi görülebilir ve ardından yukarı doğru küçük bir adım ve üçüncü bir düşüş eğilimi başlayabilir.

• İlk aşağı yönlü hedef, 15269 (%23.6 Fib geri izlemesi)
• İkinci aşağı yönlü hedef, 12545$ (%38.2 Fib geri izlemesi)
• Üçüncü aşağı yönlü hedef, 10274$ (%50 Fib geri izlemesi)
• Dördüncü aşağı yönlü hedef, 8073$ (%61.8 Fib geri izlemesi ve 100-SMA)

Yukarı yönlü tarafta, yukarı yönlü hedefler, aylık ve yıllık zaman dönemindekile aynı.

BTC Yılık Tahminler:

Bir yıllık hedef için bir fiyat tahmini yapmaya çalışmak zaten çok zor bir iş, Bitcoin gibi bir varlığı yıllık bir zaman aralığı içinde tahmin etmek imkansız. Bu yüzden yazdığım bir sonraki satırdan önce bol miktarda dikkat dozunda sormayı tercih ediyorum.

Oldukça uzun zaman aralığı için, bunları alakalı hale getirme konusunda yeterli şans. bu gibi senaryolarda kullanışlı birkaç araçtan biri olan tarihi eğilim çizgilerini kullanıyorum.

BTC/USD günlük tablo


BTC/USD forecast

Bu tabloda, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında geriye yönelik geçmiş trendlerin detaylarını inceledim ve bunları geleceğe yansıttım.

Bu tür bir çalışma genellikle fiyatın bu ultra-uzun trend çizgilerine yaklaştıkça daha kısa bir zaman aralığında analizini tamamlayan bir referans olarak iyi sonuç verir.

Bu eğilim çizgilerinin eğilimi sayesinde zamanın fiyat seviyelerine çok ağırlık verdiğini dikkate almalıyız, bu yüzden onu altı ay ve bir yıl içine projelendiriyorum.

BTC/USD günlük tablo (1-yıllık projeksiyon)BTC/USD forecast

Ayrıntılara girdiğimizde, ultra-uzun trendlerin Aralık 2018 için aşağıdaki hedef seviyeleri bize verdiğini görüyoruz:

• İlk hedef: 28900$
• İkinci hedef: 29930$
• Üçüncü hedef: 46175$
• Dördüncü hedef: 62250$
• Beşinci hedef: 89750$

Aşağı yönlü tarafta, çeyreklik analizdeki aynı destek seviyelerine tutunuyoruz.

Sonuç:

Bitcoin, 2017'nin yıldız varlığı oldu ve 2018'de tekrarlanacak tüm rakamlara sahip. Bir yatırımcının Bitcoin pazarına girerken maruz kaldığı riskler kazanılabilecekleri kadar yüksek.

Bitcoin gelişen bir projedir ve çatalların sabit veya yumuşak olsalar dahi devam etmesi devam edecektir. Bitcoin ve kripto alanı tarafından ele alınması gereken bir sürü teknik zorluklar var. Bitcoin'in gelecekteki rolü esas olarak teknolojisinin nasıl gelişip geliştiğine bağlı olacaktır.

Öte yandan, merkezi bankacılardan ve hükümetlerden düzenleyici baskılar ve kontrol zaten var ve artmaktadır.

Bir fiyat hareketi bakış açısına göre, Bitcoin mutlaka izlenecek vasıta olacaktır ve biz de buna göre rapor etmek için orada olacağız.