Petrol, OPEC, Rusya ve diğer OPEC-Dışı üreticilerin, petrol piyasasını yeniden dengelemek için üretim kesintilerini uzatma üzerine geçtiğimiz ayki kararından sonra, ikinci bir yıllık kazanç yolunda ilerliyor.

An itibariyle, Brent 64.00$ seviyelerine yaklaşıyor; yıl başından bu yana %12 yükseldi. Bu arada WTI, 57.80$ seviyelerinde işlem görüyor; yıl başından bu yana %6.96 artış kaydetti.

Teknik göstergeler, 2018’de sağlam kazançlara işaret ederken, temeller daha az yukarı yönlü görünüyor.

Teknik Göstergeler - Yukarı yönlü görünüm, 80.00$ seviyesini test edebilir

Brent aylık tablosunda yukarı yönlü Bollinger kırılımı, önümüzdeki 12 aylık periyotta 8000$ seviyelerine bir ralli için kapıları açtı.

Bu, günlük tabloda kısa-dönemde, minör bir geri çekilmenin göz ardı edilemeyeceğini söylüyor.

WTI günlük Tablo


WTI oil
Yukarıdaki tablo şunları gösteriyor:

• Potansiyel baş ve omuzlar ters yönlü hareketi, 56.20$ seviyesineki boyun çizgisi ile birlikte. Boyun çizgisi desteğinin altında bir kapanış, 53.50$ seviyelerine (ölçülen yükseklik yöntemine göre hedef) geri çekilme için kapıları açabilir.

• Bununla birlikte, 50 günlük MA, 100 günlük MA, boğalar lehine kıvrılıyor. Ayrıca, haftalık 5-MA ve 10-MA da yukarıya doğru eğimli.

• Haftalık tablo da, fiyatların daha yüksek bir dip seviyesinin (Haziran'da 42.08$) bıraktığını, ve 55.00$ seviyesindeki direnç grubunun üzerine ikna edici bir şekilde hareket ettiğini gösteriyor. Açık bir şekilde, boğalar burada kontrol sahibi.

• Dolayısıyla 55$ veya altına gerileme (baş ve omuz kırılımlarına bağlı olarak) kısa ömürlü olabilir.


Temeller - Odak, Kayaç gazı-OPEC mücadelesi

ABD Kayaç gazı üretimi: OPEC'in petrol piyasasını yeniden dengeleme çabalarını rayından çıkarabilir. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), yükselen ABD kayaç gazı üretiminin, 2018'in çok geç erteleneceğine inandığını söyledi. 2018 yılının ilk yarısında, piyasaların yılın ikinci yarısında günde 200.000 varil açık germesinden önce günde 200.000 varil petrol fazlalığı görüyor. Bu, 2018 yılını tüm bir "yakından dengelenmiş bir piyasayı gösteren" olarak bırakabilir.

• Hedging faaliyeti, kayaç gazı kaşiflerinin 2018'de üretim artışı için hazırlandıklarını gösteriyor: ABD Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CFTC), 8 Aralıkta, takas satıcılarının net-kısa pozisyonunun (riskten korunmanın bir göstergesi) sekizinci haftada taze bir rekora yükseldiğini bildirdi . Reuters'in raporuna göre, üreticilerin, varil başına 50 doların üstünde bir ortamı, fiyatları kilitlemek için önemli bir zaman olarak bulduklarını gösteriyor.

• ABD'li maden işletmelerinin harcama planları: ABD petrol ve gaz Capex, 2017 yılının ilk üç çeyreğinde yıllık bazda %20'den fazla arttı ve önümüzdeki yıl daha hızlı bir artış gösterecek. Rigzone'un 2 Kasım tarihli haberine göre, petrol şirketlerinin 2018 yılında Capex'i artıracağını bildirdi. SNC-Lavalin'de Petrol ve Gazdan Sorumlu Grup Geliştirme Direktörü John Jeffers "önde gelen petrol şirketlerinden arama sermaye harcamalarını (CAPEX) artırması bekleniyor" dedi. Örneğin Chevron Corp, piyasalara kayaç gazı ilgili harcamalarının bu yıldan %70 artacağını bildirdi. Wolfcamp, Bakken ve Eagle Ford havzaları için kırılma 40$ 'ın altında, 60$' ın üzerindeki petrol ile kayaç gazı üreticileri için 2018 yılında daha fazla sondaj uygulaması yapmak için muazzam bir teşvik.

Açıkça, kayaç gazı üretimi önümüzdeki yıl daha hızlı yükselmeye hazır. Bu, OPEC'in üretim kesintilerini 2018 sonuna kadar uzatma kararı ardından petrol fiyatlarındaki boğa piyasasındaki tükeniş işaretlerini açıklayabilir.

Odak, OPEC uyumu ve çıkış stratejisi üzerinde: 60 doların üzerinde petrol, OPEC üyelerine ve Rusya'ya, üretim kesintisi anlaşması uyarınca söz verdiklerinden fazlasını üretmelerine teşvik edebilir. Uyumsuzluk, petrol piyasasının yeniden dengelenmesini raydan çıkarabilir ve petrol fiyatında satışlara neden olabilir.

Ayrıca, OPEC'in çıkış stratejisi (arz anlaşmasını nasıl kaldıracağı) fiyatları etkileyecektir. Üretim anlaşması bir tür uyarıcı (artan petrol fiyatlarının, enerji hisselerini yukarı yönlü tutuyor) ve gelişmiş ulusların merkez bankalarının kendi teşvik programlarını kaldırmaları için yer açıyor. Öyleyse, kartel, çıkış stratejisini petrol fiyatlarında ılımlı bir zayıflık ile sonuçlanacak şekilde mühendislik ettirmelidir.

Tam üretim kapasitesine ani bir geri dönüş, bir petrol fiyatları çöküşüne neden olabilir. Bu nedenle, OPEC kademeli bir kaldırmaya karar verme olasılığı daha yüksek (Fed'in politikasını kademeli şekilde sıkılaştırmasına benzer şekilde!). Çıkış stratejisi muhtemelen Haziran 2018 OPEC toplantısında ayrıntılı olarak ele alınacak.

Arz Kesintileri: Orta Doğu/Kore yarımadasında krizin yükselmesi nedeniyle daima petrol fiyatlarında bir artış ihtimali bulunmaktadır. Doğal felaketler ayrıca arz aksamaları yaratabilir ve petrol piyasası için ciddi etkilere neden olabilir.

Yukarı yönlü Petrol senaryosu - ABD'nin kayaç gazı üretiminde beklenenden daha yavaş bir artış ile birlikte yüksek OPEC uyumu, Haziran OPEC toplantısından önce fiyatları 70.00$'a çıkartabilir. 2018 yılının ikinci yarısında 80.00$ 'lık (Brent) teknik hedefe doğru kazançların devamı, OPEC'in, yatırımcıları, kesintilerin nihai sonlanmasıyla piyasaya hücum etmeyeceğine ikna etmesi durumun da muhtemel.

Aşağı Yönlü Petrol senaryosu - OPEC üyelerinin ve Rusya'nın üretim tavanlarını ihlal ettiğine dair kanıtlar, tek başına petrol rallisini raydan çıkarabilir ve 2018 yılının ilk yarısında fiyatları 50.00$ seviyesinin altına çekebilir. Bu, yükselen kayaç gazı üretimine eklenir ve fiyatlar uzun vadede yükselen trend çizgisini (Şubat 2016 dip ve Haziran 2017 dip'ten çizildi) aşabilir ve gerilemesini 40.00$ seviyeleri altına doğru sürdürebilir.

En olası senaryo:

• OPEC uyum oranı yüksek kalıyor.

• Kartel, 2018’in ikinci yarısında kademeli çıkışı belli ediyor (üretim kesintilerinden çıkış).

• OPEC dışı tedarik, özellikle kayaç gazı üretimi, kayaç gazı üreticilerinin Capex projeksiyonları ve bunların hedging faaliyetleri tarafından belirtildiği üzere daha hızlı bir oranda yükselmektedir.

Dolayısıyla, petrol fiyatları, 66.00$ 'dan (WTI) ve 70.00$' dan (Brent) üzerine yükselmekte zor zamanlar yaşayabilir. Bununla birlikte, teknik göstergeler, Brent'teki bir ralli kapsamının 80.00$ seviyesine işaret ediyor. Böyle bir hareket, jeopolitik gerginliklerin arz aksamaları yaratması durumunda muhtemel görünüyor.

Bloomberg'in büyük yatırım bankalarının, Petrol fiyat tahminleri raporu :

Goldman:

• 2018 Brent spot tahminini 58$ seviyesinden varil başına 62$ seviyesine yükseltti.
• Suudi Arabistan ve Rusya'nın Viyana'daki 30 Kasım OPEC toplantısında kesintilerini artıracağı üzerine bekletilerden güçlü taahhüdü, bankanın yukarı yönlü görüşü için bahsedildi eğilimine işaret etti


UBS:

• 2018 Brent projeksiyonunu 55$ 'dan 60$'a yükseltti.
• OPEC liderliğindeki kesintilerin gayriresmi olarak daralmasıyla başlayacak olan 2018 yılının üçüncü çeyreğinde, OECD envanterleri beş yıllık ortalamalara düşebilir


Credit Suisse:

• 2018 Brent tahminini 53$ 'dan 60$' a yükseltti.

• Banka, OPEC ve diğer üreticilerin kesintilere "güçlü bağlılığı", önümüzdeki yılın üçüncü çeyreğine kadar "normalleştirilmiş" OECD stok seviyesine ulaşmasına neden olacağını söyledi.


JPMorgan:

• 2018 Brent tahminini 58$ 'dan 60$' a yükseltti.

• Banka, petrol fiyatlarının sağlam temelleri ve sıkılaşan dengeleri yansıtarak "istikrarlı bir seyir izlediğini" söyledi. Ayrıca, yukarı yönlü görünümü için, OPEC ve Suudi Arabistan'ın piyasaları dengeleme konusundaki istekliliğine değindi.


Citigroup:

• Gelecek yıl Brent için tahminler 54$ (NOT: Bloomberg tarafından hazırlanan verilere göre, banka mevcut 2018 fiyat tahminini Temmuz ayında 60 dolardan düşürdükten sonra değişmeyecek şekilde korudu).

• Şu anki OPEC liderliğindeki üretim kesintileri, 2018 yılının ortalarına kadar veya üçüncü çeyrek sonuna kadar devam edecek, ancak gelecek yılın sonuna kadar değil


Barclays:

• Varil başına 55$ Brent tahminini korudu.

• Fiyatlar üzerindeki mevcut iyimserlik, 2018 ve 2019'da her yıl ABD dışındaki OPEC dışı arz büyümesinde günde en az günde 500.000 varil teşvik edecek*