FXStreet Kıdemli Analisti Valeria Bednarik, EUR/USD paritesiyle ilgili gün içi beklentilerini paylaşıyor: 

• İstikrarlı borsalar ve gerileyen ABD Tahvil faizleri, doları diğer para birimleri karşısında geriletti
• Çarşamba günkü geriler öncesinde Avrupa ve ABD’de makroekonomik takvim hafif

EUR/USD paritesi, 1.2300 psikolojik seviyesini geri aldı ve borsa piyasalarının istikrarının USD’yi diğer para birimleri karşısında baskı altında tutmasıyla 1.2320 civarında neredeyse bir haftanın en yüksek seviyesinde işlem görüyor. AB makroekonomik takvimi bugün hiç bir veri sunmazken, ABD’den NFIB İş İyimserliği Endeksi Ocak verileri ve Fed’den Mester’in konuşması bekleniyor.

Avrupa borsaları, açılış seviyeleri civarında süzülüyor, 10-yıllık ABD Tahvil faizleri, Pazartesi erken saatlerde %2.90 seviyesine dokunması ve %2.86 seviyesinde kapatmasının ardından %2.82 civardında, haftanın en düşük seviyesi civarında süzülüyor. Gerileyen tahvil faizleri, USD’nin gerilemesinin ana nedeni.

Parite, kısa dönemde mütevazı bir yukarı yönlü potansiyel gösteriyor, hala daha dik bir ilerlemeyi teyid etmeye yetecek kadar momentumdan yoksun. 4 saatlik tabloda teknik indikatörler pozitif bölgeye girdi fakat yukarı yönlü güçlerini kaybettiler, bu arada fiyat şimdi 20 ve 200 SMA’ları üzerinde, gerçi hala 1.2365 civarındaki 100 SMA altında. Cesaret verici bir okuma ise, paritenin 1.2300 seviyesindeki şimdi destek olan Ocak rallisinin %38.2 geri izlemesi üzerinde olması.


EUR/USD için önemli teknik seviyeler

1.2400 (psikolojik seviye) seviyesi direnç, 1.2300 (psikolojik seviye), 1.2260 ve 1.2225 seviyeleri parite için destek oluşturabilir.