FXStreet Kıdemli Analisti Valeria Bednarik, EUR/USD paritesiyle ilgili gün içi beklentilerini paylaşıyor: 

• AB Üçüncü çeyrek GSYİH, ilk tahminlerden değişmemiş görünüyor.
• ABD Politik endişeler, ABD Tarım-Dışı istihdam raporu öncesinde görmezden geliniyor.

Euro, bu Perşembe Amerikan rakibi karşısında dar bir gün içi aralıkta sıkıştı, Asya işlem saatlerinde çok az yaşam belirtisi gösterdi. Ancak EUR/USD paritesi, devam eden dolar talebi ve farklı ekonomilerden beklentilerden yumuşak gelen makroekonomik rakamların ilerlemeyi desteklemesiyle Çarşamba gününde 1.1800 seviyesini aşağı yönlü kırdı. USD’nin gücü, federal harcamaların borç tavanına ulaşması üzerine bu hafta sonu olası Hükümet kapanmasına rağmen bozulmadan sürüyor.

Veri cephesinde, AB bugün, üçüncü çeyrek GSYİH final versiyonunu yayınlayacak, çeyreklik %0.6 büyüme ile prelim tahminlerden değişmemesi bekleniyor. ABD için dikkatler, Cuma günkü ABD Tarım-Dışı istihdam raporu öncesinde minör istihdam rakamları çevresinde dolanıyor. Challenger Kasım ayı iptal edilen iş pozisyonları ve haftalık işsizlik başvuruları rakamları.

Parite, yukarı yönlü son koşusunun %61.8 geri izlemesi olan 1.1800 seviyesi ile başlamak üzere, bu hafta ilgili seviyelerin bazılarını kırdı. 4 saatlik tabloda, parite 13 Kasım’dan beri ilk defa 100 SMA’sı altında ilerledi, 20 SMA en büyüğü üzerinde aşağı yönlü güç kazandı, şimdi onu kesmek üzere. Bahsedilen tabloda, Momentum indikatörü, Aralık ayından beri en düşüğünde aşağı doğru meyilli kalmaya devam ediyor, RSI, aşırı-satış yakınlarında nötr-aşağı yönlü.


EUR/USD için önemli teknik seviyeler

1.1750/60 bölgesi ve 1.1720 seviyeleri destek, 1.1800 (psikolojik seviye), 1.1820/30 bölgesi ve 1.1870 seviyeleri parite için direnç oluşturabilir.