FXStreet Kıdemli Analisti Valeria Bednarik, EUR/USD paritesiyle ilgili gün içi beklentilerini paylaşıyor: 

• ABD Kasım ayı ADP İstihdam Değişimi, önceki 235K seviyesinden 185K seviyesinde görünüyor.
• ABD Ücretler büyümesi, üçüncü çeyrekte sadece mütevazı ilerlemesi bekleniyor.

Euro, Amerikan rakibi karşısında USD talebinin sürmesiyle aşır işlem görmeye devam ediyor. Bir iyimserliğin azalması işareti olan, küresel borsaların negatif bölgeye gerilemelerine rağmen, USD Asya işlem saatlerinde Avustralya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verilerinin üçüncü çeyrekte ekonominin beklentilerden az büyüdüğünü göstermesinden yardım alması ardından genel olarak güçlü kalmaya devam ediyor. EUR/USD paritesi, son ABD seansında 1.1800 seviyesine kadar geriledi, ardından 1.1850 seviyesinde satıcılarla karşılaşıncaya kadar yükseldi. Avrupa verilerinin eksikliği, paritenin çoğunlukla istihdam ile alakalı verilerin yayınlanacağı ABD seansı öncesinde oldukça sınırlı bir aralıkta tutuyor. ABD Tarım-Dışı istihdam raporu Cuma günü yayınlanacak, bugünkü verilerin yatırımcı hissiyatı üzerinde ek ağırlığı olacağı anlamına geliyor.

ADP İstihdam Değişimi, Kasım ayında ekonominin, önceki ayın 235K seviyesi karşısında, 185K yeni iş eklediğini göstermesi bekleniyor. Üçüncü çeyrek tarım-dışı verimliliğin %3.3 yükselmesi bekleniyor, fakat birim işgücü maliyetinin önceki %0.5 seviyesi karşısında %0.2 yükselmesi bekleniyor. Beklentilerden daha iyi ücretler büyümesi, özellikle ADP’nin cesaretlendirici sonuçlar kaydetmesi durumunda, USD’ye itici güç sağlayabilir.

Teknik görünüm, gün içi tablolara göre aşağı yönlü, 1.1800 eşiğinin kırılması, en azından kısa dönemde, hala ayıların kararlı şekilde kontrolünü gerektiriyor. 4 saatlik tabloda, fiyat bir aydan beri ilk defa 100 SMA’sını aşağı yönlü kırdı, aynı zamanda aşağı yönlü bir 20 SMA altında gelişiyor. Bahsedilen tabloda teknik indikatörler, negatif bölge içerisinde aşağı yönlü güç kazanıyor, RSI şimdi 40 civarında.


EUR/USD için önemli teknik seviyeler

1.1860/70, 1.1890 ve 1.1930 seviyeleri direnç, 1.1800 (psikolojik seviye), 1.1760 ve 1.1720 seviyeleri parite için direnç oluşturabilir.